Radio Robida

0:00
<< Radio Drugega

Medsvetovje

Medsvetovje je nova radijska oddaja, ki nastaja v sklopu projekta Radio Drugega/The Other Radio, ki je del uradnega programa Evropska prestolnica kulture 2025 Nova Gorica—Gorica. V tej oddaji se bomo člani kolektiva Robida pogovarjali s kulturnimi delavci in ustvarjalci, ki bivajo in delujejo v t. i. kontaktnem območju, v medsvetovju med Italijo in Slovenijo. Te kulturne delavce — med katerimi bodo seveda tudi ustvarjalci, ki sodelujejo pri pripravi in izpeljavi nekaterih projektov Evropske prestolnice kulture Nova Gorica—Gorica — si želimo bolj poglobljeno predstaviti, njih in njihovo delo, ki oblikuje in bo v prihodnosti še oblikovalo našo obmejno kulturno krajino.

Projekt je del uradnega programa Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica - Gorizia.

〰️

Ep. 3 Marko Rusjan


Pogovarjali smo se z Markom Rusjano, pravnikom, umetnostnim publicistom in državnim sekretarjem na Ministrstvu za kulturo, Novogoričanom. V 90. letih je vstopil v kulturno sfero preko alternativne glasbene scene, ki jo je podoživel v knjigi Strah pred svobodo (2014). Pogovarjali smo se o vplivu hardcore punk scene na njegovo misel in delovanje, o izkušnji z avtonomnimi prostori in o tem, kako se ti principi prevajajo (ali ne) v institucionalne okvirje kulturne politike. Razmišljali smo o prehodih med glasbo, samoorganizacijo, mestom in državo – ter o tem, kaj pomeni ostati zvest emancipatornim potencialom skupnosti tudi znotraj uradnih struktur.


Ep. 2 Stojan Pelko


Gost drugi epizode Medsvetovja je Stojan Pelko – filmski kritik, prevajalec, nekdanji državni sekretar in aktualni programski vodja EPK GO! 2025. Pogovarjali smo se o njegovem osebnem in poklicnem prehajanju med svetovi: med filozofijo in politiko, med teorijo in prakso, med Slovenijo in svetom, med identitetami, ki niso več zamejene s črtami, temveč jih določa relacija, stik, postajanje.
Razmišljali smo o misli Gillesa Deleuza, ki ga je Pelko prevajal in s katerim si je izostril pogled na svet kot mrežo afektov in razmerij. Spraševali smo se, kako Deleuzova filozofija odzvanja v projektu Evropske prestolnice kulture in ali lahko prav iz obmejnosti nastane nov tip identitete – tak, ki ni utemeljen na izključevanju, temveč na skupnem.
O EPK-ju, Gillesu Deleuzu, Antoniu Negriju, Jožetu Dolmarku, Silvanu Furlanu, meji in filmu…

Ep. 1 Jernej Šček


Kje bi bilo bolje začeti kot pri pravem človeku meje? Nekomu, ki razume in živi oba svetova ter predvsem tudi to medsvetovje. Filozofu, ki v sebi nosi tisto starodavno, a istočasno in predvsem sodobno razumevanje tega, kaj pomeni biti Evropejec. Prvi pogovor je Robidin Aljaž Škrlep opravil s tržaškim Slovenecm, filozofom, profesorjem, publicistom, esejistom in prevajalecem Jernejem Ščekom.

“Tukaj, na tej celini, kjer se hodi, se ne leti — Evropo lahko razumeš, če hodiš po njej, počasi, ker je vsak kilometer poln mnogega, drugega in drugačnega —, je naša vrednost ravno to: to, da je Evropa gmota tolikih in tolikšnih reči na tako majhnem ozemlju. To nas razlikuje od drugih.”
— Jernej Šček

Author
Robida